Ο Ολυμπιακός αδικείται από τον Λεβαδειακό σε μια ανατροπή που κοστίζει βαθμούς

Ο Ολυμπιακός, αν και έφτασε να προηγείται με 2-0 στην αναμέτρηση απέναντι στον Λεβαδειακό, τελικά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του και έμεινε με δύο πολύτιμους βαθμούς, καθώς η αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League закончилась ισόπαλη 2-2. Τα γκολ για την ομάδα του Πειραιά σημείωσαν οι Τσικίνιο (2’) και Ελ Καμπί (21’ με πέναλτι), ενώ οι Οζμπολτ (45’ με πέναλτι) και Γιαννιώτας (57’) έφεραν την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία εκπληκτική φάση για τον Ολυμπιακό, όταν μόλις το 2ο λεπτό, ο Βέλντε συνεργάστηκε με τον Τσικίνιο και άνοιξε το σκορ. Ο VAR επιβεβαίωσε τη χρησιμότητα της φάσης, καθώς ο Νορβηγός καλυπτόταν. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά με μία κεφαλιά του Ελ Καμπί, και γενικά έδειχναν να έχουν την υπεροχή, ειδικά από τη δεξιά πλευρά.

Ωστόσο, το παιχνίδι άλλαξε κατακόρυφα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45’, ο Ελ Καμπί έκανε πέναλτι στον Ζίνι, με τον Οζμπολτ να εκτελεί και να μειώνει σε 2-1 πριν την ανάπαυλα. Η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, καθώς δεν κατάφερε να διατηρήσει την κυριαρχία και δέχτηκε το δεύτερο γκολ από τον Γιαννιώτα.

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε αλλαγές, αλλά η ομάδα του συνέχιζε να εμφανίζει αρνητική εικόνα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να συνδυαστούν σωστά, και το 57’ βρήκε τον Λεβαδειακό να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες της άμυνας. Ο Γιαννιώτας, χωρίς αντίπαλο, από κοντά ισοφάρισε.

Αργότερα, παρόλο που οι αλλαγές που έγιναν από τον Ολυμπιακό δεν απέφεραν καρπούς, η ομάδα έφτασε κοντά σε νέα ευκαιρία, αλλά οι επιθέσεις καταλήγαν σε αστοχίες. Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε με τον Λεβαδειακό να ψάχνει για την ανατροπή, και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει ρυθμό αλλά χωρίς επιτυχία.

Όταν η σκούρα κατάσταση δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός έπρεπε να αναθεωρήσει τη στρατηγική του. Παρά τις τελευταίες προσπάθειες, όπως με το σουτ του Γιάρεμτσουκ, η ομάδα δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο. Η αναμέτρηση έληξε 2-2, μια απογοητευτική εξέλιξη για τους φιλοξενούμενους.

Πηγή: tovima.gr