Ολυμπιακός: Νέα νίκη στην Καρδίτσα με πρωταγωνιστές Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την αήττητη πορεία του στην Basket League, κερδίζοντας την Καρδίτσα με σκορ 77-61. Στον αγώνα αυτό, οι Σάσα Βεζένκοφ και Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν οι πρωταγωνιστές, με τον πρώτο να σημειώνει 20 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει άλλους 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης συνέβαλε επίσης σημαντικά στο σκορ με 11 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Βεζένκοφ μπήκε εξαιρετικά, σημειώνοντας τους πρώτους δέκα πόντους του Ολυμπιακού. Στην αρχή της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά, ενώ η επίθεση του Ολυμπιακού ήταν εμφανώς πιο ελκυστική, διατηρώντας μια σταθερή υπεροχή στο σκορ.

Στην αρχή του δευτέρου μισού, η Καρδίτσα προσπάθησε να αντεπιτεθεί, μειώνοντας τη διαφορά από το 46-28 στο 50-44 με επί μέρους σκορ 16-4. Ωστόσο, οι Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ αντέδρασαν άμεσα, επαναφέροντας τη διαφορά στους 16 πόντους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα σημείωσε τους πρώτους πόντους αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, εκμεταλλευόμενος τα εύστοχα σουτ από τη γραμμή των τριών πόντων. Ο Μπαρτζώκας αξιοποίησε τις τελευταίες στιγμές του αγώνα για να δώσει χρόνο συμμετοχής στον 18χρονο Στέφανο Σπάρταλη.

Τα αποτελέσματα ανά δεκάλεπτο ήταν: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77. Μέχρι στιγμής, ο Ολυμπιακός έχει αρχίσει δυναμικά τη σεζόν, σημειώνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Πηγή: tovima.gr